Związek Nauczycielstwa Polskiego ZG
Zarząd Oddziału ZNP Przysucha

Skontaktuj się z nami

Zarząd Oddziału Powiatowego
w Przysusze
ul. Krakowska 76 lok.104
e-mail: [email protected]
tel. 669 090 987

Aktualności

Nauczyciel do zwolnienia

27 lipca 2014

Większość nauczycieli w polskich szkołach jest zatrudniona na podstawie mianowania, a więc dyrektor szkoły może ich zwolnić z pracy tylko w sytuacjach ściśle określonych w ustawie z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym ulega rozwiązaniu:

  • na mocy porozumienia stron;
  • na wniosek nauczyciela;
  • w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres ten może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego
  • w razie uzyskania negatywnej oceny pracy;
  • w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole;
  • w razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne;
  • w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy.

Wypowiedzenie wręcza się nauczycielowi z końcem maja, tak, aby stosunek pracy uległ rozwiązaniu z końcem roku szkolnego, czyli 31 sierpnia. Okres wypowiedzenia w powyższych przypadkach wynosi 3-miesiące.

Zmiany organizacyjne w szkole

Ponadto dyrektor może rozwiązać stosunek z nauczycielem mianowanym w przypadku tzw. zmian organizacyjnych w szkole, a dokładnie:

  • w razie całkowitej likwidacji szkoły;
  • w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Okres wypowiedzenia w takim wypadku wynosi trzy miesiące, jednak można go skrócić nawet do miesiąca, jeżeli nauczycielowi pozostałe dwa miesiące zostaną zrekompensowane pieniężnie – sumę wylicza się tak, jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Zanim jednak szkoła zwolni nauczyciela z powodów organizacyjnych, musi poinformować o tym organizację związkową, do której pedagog należy (o ile w ogóle jest członkiem związku). Związek ma 7 dni na pisemne zgłoszenie umotywowanych zastrzeżeń, ale opinia nie jest dla dyrektora wiążąca. Podejmując decyzję musi on kierować się natomiast obiektywnymi, jasnymi kryteriami – powinien wziąć pod uwagę między innymi kwalifikacje zawodowe pedagoga, ocenę tego, jak się wywiązuje ze swoich obowiązków, opinię współpracowników i rodziców oraz stosunek do dyscypliny pracy (spóźnienia, nieobecności itp.).

Jeśli nauczyciel uzna, że dyrektor szkoły kierował się nieobiektywnymi przesłankami przy zwalnianiu go, może zwrócić się do sądu pracy o przywrócenie do pracy lub o przyznanie odszkodowania, równego maksymalnie trzymiesięcznemu wynagrodzeniu.

Analogiczne zasady obowiązują w przypadku nauczycieli dyplomowanych.

Każdy dostanie odprawę

Wszystkim zwalnianym nauczycielom, niezależnie od stanowiska, przysługuje odprawa (wyjątkiem jest sytuacja, w której rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron).

Zwolniony nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę otrzyma dodatkowo wynagrodzenie:

  • miesięczne, jeśli pracował w szkole krócej niż 2 lata;
  • dwumiesięczne, jeśli pracował od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięczne, jeśli przepracował ponad osiem lat.

Natomiast nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania wypłaca się odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

za GP