Praca szkoły i nauczycieli w ferie
12 stycznia 2015
Ferie zimowe dla uczniów w szkołach/placówkach feryjnych to okres przerwy w zajęciach dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych w szkole na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego.
Dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach/placówkach feryjnych, ferie zimowe to okres urlopu wypoczynkowego, który to urlop nauczyciel ma ustawowo zagwarantowany na mocy art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014r. poz. 191).
Nauczyciele szkół, w których organizacji przewidziano ferie szkolne, mają prawo do urlopu w wymiarze równym okresowi ferii zimowych oraz letnich i w czasie ich trwania. Urlop wypoczynkowy tych nauczycieli trwa, zatem przez okres 2 tygodni w czasie ferii zimowych oraz od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych (koniec czerwca) do dnia zakończenia roku szkolnego (dnia 31 sierpnia). W trakcie urlopu, nie dłużej jednak niż przez 7 dni, nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora szkoły do:
- przeprowadzenia egzaminów,
- prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,
- do opracowywania szkolnego zestawu programów
- oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym.
Podstawa prawna: art. 64 ust 2 Karty Nauczyciela
W żaden sposób dyrektor szkoły nie może zobowiązać nauczyciela (nakazać nauczycielowi) do prowadzenia zajęć w formie wypoczynku lub innych form wypoczynku, jak zajęcia sportowe, gry i zabawy oraz zajęcia plastyczne
z uczniami w czasie ferii zimowych. Jest to poza delegacja prawną, o której mowa w art. 64 ust 2 Karty Nauczyciela.
Zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) , w czasie wolnym od zajęć szkolnych dla uczniów mogą być organizowane kolonie, obozy i inne formy wypoczynku. Szczegółowe zasady organizacji wypoczynku określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci
i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67 z późn. zm.). Przepisy wspomnianego rozporządzenia nie określają szczególnych wymagań co do formy prawnej i warunków organizacyjno-finansowych, które powinien spełniać organizator. Określają natomiast wymagania dotyczące form wypoczynku (wyjazdowych – np. zimowiska i w miejscu zamieszkania – np. półkolonie) oraz ustala, że obowiązkiem organizatora jest zapewnienie bezpiecznych warunków wypoczynku i właściwej opieki (zatrudnienie odpowiednio przygotowanej kadry).
Nauczyciel może prowadzić zajęcia na terenie szkoły, jeżeli są organizowane w ramach formy wypoczynku w tym także zajęć takich jak zajęcia sportowe, gry i zabawy oraz zajęcia plastyczne z uczniami, którego organizatorem może być np.:
- stowarzyszenie,
- uczniowski klub sportowy,
- szkoła (dyrektor szkoły).
Nauczyciel jest wówczas zatrudniony w charakterze wychowawcy przez organizatora w ramach organizowanej formy wypoczynku. Rozporządzenie nie rozstrzyga zasad finansowania form wypoczynku ani wynagradzania wychowawców za ich pracę w placówce wypoczynku.
Zatem nie ma przeszkód, by pracodawca (np. dyrektor szkoły) zlecił nauczycielowi w formie:
- nawiązanie umowy o pracę na zasadach ogólnych
- (dodatkowej) umowy zlecenia, sprawowanie funkcji wychowawcy
i opiekuna na zimowisku czy półkolonii, - nieodpłatnie w ramach pracy społecznej (w ramach wolontariatu) nauczyciel może sprawować funkcję wychowawcy, opiekuna na zimowisku czy półkolonii.
Wyciąg z opinii prawnej Kol. Stanisława Kłaka (Prezes Okręgu Podkarpackiego ZNP)
W kwestii pracy szkoły w ferie wypowiedziała się również w 2012 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pani Joanna Berdzik. praca_szkoły_nauczyciela_w_ferie.