Sejm przyjął nowelę ustawy o systemie oświaty!
10 grudnia 2013
2 grudnia br. połączone komisje Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przyjęły sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw, zgodnie z postulatami ZNP.
Projekt ten zawierał zmiany dotyczące m.in.:
– przekazywania szkół i placówek bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy związkom międzygminnym i związkom powiatów
– zatrudniania w szkołach podstawowych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy
– zatrudniania w przedszkolach do realizacji zajęć edukacyjno-wychowawczych osób bez kwalifikacji.
W efekcie akcji protestacyjnej ZNP, w tym ponad 20-tysięcznej manifestacji pracowników oświaty zorganizowanej 23 listopada w Warszawie, posłowie pracujący w Podkomisji, przy pozytywnej opinii rządu, na posiedzeniu 27 listopada br. wyłączyli z prac Podkomisji artykuły dotyczące przekazywania placówek, a także zatrudniania w szkołach podstawowych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy.
Natomiast na posiedzeniu 2 grudnia br. połączone Komisje, realizując wniosek ZNP, przyjęły autopoprawkę rządu doprecyzowującą artykuł dotyczący zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji. Zgodnie z tą poprawką „W uzasadnionych przypadkach w przedszkolu publicznym może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.”.
Przyjęte rozwiązania oznaczają, że z nowelizacji zostały wyłączone przepisy budząc największe kontrowersje w środowisku oświaty.
Nie jest to jednak koniec naszej batalii o korzystne dla szkoły publicznej rozwiązania – drugie i trzecie czytanie projektu ustawy jeszcze w tym tygodniu w Sejmie.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty przyjęta
6 grudnia br. Sejm przyjął pilny rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw.
Posłowie rządzącej koalicji (za zgodą rządu) wyłączyli z projektu nowelizacji wszystkie poprawki wykraczające poza kwestie rekrutacji. Pozostawiono jedynie, po doprecyzowaniu (zgodnie z intencjami ZNP), przepis dotyczący możliwości zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji nauczycielskich, zawężając jednak taką możliwość wyłącznie do prowadzenia zajęć dodatkowych.
Decyzja Sejmu nie oznacza jednak zakończenia prac nad sprawami, których dotyczyły wyłączone przepisy, w tym zwłaszcza przekazywania szkół. Potwierdził to wiceminister Przemysław Krzyżanowski, który w trakcie drugiego czytania poinformował posłów, że resort edukacji przedstawi nowy projekt w tym zakresie. Nie wskazał jednak planowanego terminu zakończenia prac nad projektem nowej ustawy w resorcie.
Dla ZNP oznacza to, że wszystkie bulwersujące środowisko propozycje MEN będą przedmiotem dalszej debaty i być może czeka nas kolejna batalia w obronie oświaty publicznej.
Natomiast prace nad nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela na razie są zawieszone.